Z cyklu "dobre rady" - jaką uprząż wspinaczkową kupić?

Kolejny element wyposażenia każdego wspinacza, to uprząż. W sieci znajdziecie kilka bardzo fajnych artykułów na temat tego, jakie są rodzaje uprzęży, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, kiedy należy wymienić uprząż i tak dalej.


Polecam przede wszystkim dwa rzetelne opracowania:

http://drytooling.com.pl/serwis/art/szpej/7246-jaka-uprzaz-wspinaczkowa-wybrac-kupic

http://climb.pl/poradnik-site/jak-wybrac-uprzaz-wspinaczkowa/


Poniżej opowiem natomiast w skrócie o co chodzi z tymi uprzężami :)Wybierając uprząż wspinaczkową powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, do czego chcemy ją wykorzystywać. Od przeznaczenia uprzęży zależeć będzie jej konstrukcja. Do czego innego służy bowiem uprząż biodrowa, do czego innego piersiowa, a do czego innego pełna.


Zakładam, że wybierając się ze mną w skały lub na ściankę, potrzebujecie uprzęży biodrowej. A więc pora na krok drugi: regulowana czy nieregulowana? Jeśli planujecie się wspinać wyłącznie na ściankach lub w skałach, wystarczającym rozwiązaniem może być uprząż pozbawiona regulacji nogawek. Dzięki temu będzie lżejsza, tańsza, lepiej wentylowana. Mierząc taką uprząż warto jednak zwrócić uwagę na to, aby zmieściły się pod nią nie tylko cienkie spodenki na lato, ale także grubsze spodnie, w których wspinać się będziemy wiosną lub jesienią.

Jeśli interesuje Was jednak także wspinanie górskie, zimowe, drytooling czy turystyka wysokogórska, zdecydowanie warto wybrać uprząż z regulacją nie tylko pasa biodrowego, ale także nogawek. Dzięki temu zmieścicie się w nią mając na sobie nawet kilka warstw odzieży.

Klamry używane w uprzężach mogą być dwóch typów: tradycyjne, wymagające zabezpieczenia poprzez powrotne przełożenie taśmy, lub też szybkie, pozwalające na zapięcie praktycznie jednym ruchem.


Kupując uprząż koniecznie ją przymierzcie. Rozmiar powinien być dobrany tak, aby uprząż nie była ani za luźna (niebezpieczne!), ani za ciasna (bolesne...). Przyjmuje się, że pod dobrze wyregulowany pas biodrowy powinniśmy wcisnąć płasko ułożoną dłoń, a pod nogawki dwa palce.


Warto zwrócić uwagę na uprzęże dedykowane dla pań. Są one dostosowane do budowy kobiet, dzięki czemu są nie tylko znacznie wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku uprzęży dziecięcych.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square