Please reload

Ostatnie posty

Z cyklu "dobre rady" - zasady bezpieczeństwa w skałach

17.04.2017

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Z cyklu "dobre rady" - wspinaczkowy savoir vivre

19.04.2017

Ukończyłeś kurs wspinaczkowy, masz już własny sprzęt i wybierasz się samodzielnie w skały, a tu co rusz ktoś krzywo patrzy i o coś się czepia? Ano, środowisko wspinaczkowe wykształciło szereg pisanych i niepisanych zasad, dotyczących wielu aspektów - począwszy od kolejności wspinania, poprzez sposób użytkowania stanowisk na drogach, aż po to, czy w danym miejscu wolno używać magnezji czy nie. Poniżej kilka podstawowych uwag, które ułatwią funkcjonowanie w skałach osobom początkującym.

 

DOBRE ZWYCZAJE W SKAŁACH:

 

1. Nie wędkujemy z ringów zjazdowych. Wędkę wieszamy tak, aby obciążała nasz własny sprzęt, zamiast wycierać ringi znajdujące się na stanowisku na stałe.

 

2. Zanim użyjemy czyichś ekspresów wiszących na drodze - zapytajmy. Jeśli zostawiamy ekspresy na drodze na cały dzień - udostępnijmy je innym wspinaczom. Dzięki temu każdy będzie mógł spróbować poprowadzić drogę, na którą się nastawił.

 

3. Oddajmy pierwszeństwo prowadzącym drogi. Jeśli jednak chcemy mieć na drodze wędkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o jej ponowne zawieszenie, udostępniając swoją linę.

 

4. Jeśli patentujemy drogę oznaczając chwyty / stopnie kreskami magnezji, wyczyśćmy je po sobie. Dzięki temu kolejne osoby będą mogły wspinać się po czystej, estetycznej skale, wyszukując własne sekwencje ruchów.

 

5. Uwzględnijmy potrzeby innych osób przebywających w okolicy - nie podjeżdżajmy pod samą ścianę samochodem, nie słuchajmy głośno muzyki (zwłaszcza jeśli ktoś poprosi o jej wyłączenie), nie rozrzucajmy swoich rzeczy tuż pod ścianą, zadbajmy o to by nasze czworonogi nikomu nie przeszkadzały. Jeśli ktoś planuje grilla w plenerze, niech przeniesie się gdzieś dalej zamiast wędzić w dymie innych wspinaczy. 

 

6. Zabierajmy śmieci po sobie. Mam nadzieję, że nie wymaga rozwinięcia.

 

7. Sprawdźmy, jaki jest status skał. Jeśli są na terenie prywatnym, zapytajmy o zgodę na wstęp. I pamiętajmy o tym, aby nie naprzykrzać się właścicielom terenu, nie zostawiać im niespodzianek w krzakach, nie wydzierać się wniebogłosy i nie dymić grillem w okna.

 

8. Jeśli skały objęte są jakimś rodzajem ochrony przyrodniczej (na przykład sezonową ochroną ze względu na lęgowisko ptaków) uszanujmy to. W końcu wspinanie w plenerze ma urok również ze względu na walory naturalne, które musimy chronić.

 

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SKAŁACH - znajdziesz tutaj.

 

 

Tagi

Please reload

Podążaj za nami
Please reload

Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

roza@paszkowska.waw.pl

+48 600 283 499

Róża Paszkowska

Instruktor Sportu

specjalność: Wspinaczka

 

  • White Facebook Icon

Więcej o moich

podróżach:

Współpracuję:

Motywuje

mnie:

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now