USA - Utah. Arches National Park

Pobyt w Utah zaczęliśmy od zwiedzania parków narodowych, w które ten stan naprawdę obfituje. Tuż obok Moab (tak, tego Moab) położony jest malowniczy Arches National Park. Jak sama nazwa wskazuje, ten park słynie przede wszystkim z widowiskowych łuków skalnych. Ale oprócz nich wrażenie robią też inne piaskowcowe formacje - zarówno ogromne lite ściany, jak i turnice o przedziwnych kształtach. Znanym obiektem jest też Balanced Rock czyli ogromny kamień balansujący na szczycie skalnej wieżyczki.


Co istotne z naszego punktu widzenia, w samym Parku Narodowym Arches można się wspinać. I zdecydowanie jest po czym się wspinać. Z gry wyłączone są oczywiście łuki skalne oraz najbardziej widowiskowe formacje, stanowiące atrakcję turystyczną. Ale czego jak czego, skały akurat tutaj nie brakuje. Można wspinać się zatem na położone bardziej na uboczu ściany i turnice.


O charakterze wspinania wiele powiedzieć nie mogę, ponieważ my skupiliśmy się na zwiedzaniu. A turystyka w obrębie parku odbywa się w iście amerykańskim stylu, o czym wspominałam już pewnie w poprzednich postach. Otóż cuda natury ogląda się... z samochodu! Ewentualnie z parkingów i zatoczek, z których startują krótkie szlaki, na przykład dookoła łuku czy turnicy. O ile na początku taki sposób zwiedzania trochę mnie śmieszył, o tyle później zostałam jego fanką. Parki narodowe w USA są tak rozległe, że naprawdę trzeba dysponować wolnym tygodniem, żeby zwiedzić każdy z nich. I to niekoniecznie bardzo dokładnie. Objechanie takiego Arches National Park, który wcale nie należy do największych, zajęło nam cały dzień. Tak, cały dzień. Samochodem!


A teraz wracając do Moab - tak, tego Moab ;)

Wspinaczom nazwa tego miasta pewnie wiele mówi. To właśnie nieopodal (jak na amerykańskie standardy czyli jakąś godzinę drogi) położone jest Indian Creek. Dolina przyciąga podobno tłumy masochi... a nie, przepraszam - miłośników klinowania rąk i nóg w rysach. Ale o tym w następnym odcinku!


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square