Z cyklu "dobre rady" - pierwsze buty wspinaczkowe

Ostatnio często słyszę od Was pytanie "jakie buty wspinaczkowe kupić?". Niestety, albo i stety, wybór butów na rynku jest tak duży, że nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź. Wielu wspinaczy ma swoje ulubione modele - ja też do takich należę. Świadomość, że mam na nogach moje ulubione czubate butki, o kilka numerów za małe, od razu pozwala mi stanąć w malutkich dziurkach i na niewyraźnych krawądkach ;)


Na co zwrócić uwagę kupując pierwsze buty wspinaczkowe? Czym się kierować? Oto kilka sprawdzonych zasad:


- Przymierz buty przed zakupem

O ile kupowanie ubrań przez Internet zazwyczaj się udaje, o tyle w przypadku butów dobranie rozmiaru może być bardziej problematyczne. W przypadku butów wspinaczkowych zdecydowanie polecam wizytę w profesjonalnym sklepie ze sprzętem wspinaczkowym. Po pierwsze, zobaczysz, pomacasz i przymierzysz buty na żywo. Po drugie, znający się na rzeczy sprzedawca pomoże dobrać odpowiedni model i rozmiar. Warto wybrać się do sklepu, w którym zobaczyć możemy buty kilku producentów.

- Kup wygodne buty

Pewnie nie raz słyszałeś od bardziej doświadczonych wspinaczy, że buty wspinaczkowe mają być za małe i że ma boleć. Stop! Pierwsze buty wspinaczkowe mają być przede wszystkim wygodne - na pewno nie za duże, bo utrudnią naukę stawania na stopniach, ale też nie za małe, bo masz w nich zrobić jak najwięcej metrów. Buty wspinaczkowe dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę ze wspinaniem powinny być dopasowane, dobrze przylegające, ale jednocześnie wygodne. Palce mogą być lekko podwinięte - choć nie muszą - ale na pewno nie ściśnięte do bólu.


- Wybierz model uniwersalny

Rozpoczynając naukę wspinania powinieneś wybrać model uniwersalny. Nie szukaj butów przeznaczonych do bulderingu albo do wspinania w rysach. Na początku trudno przewidzieć co wciągnie najbardziej :)

Wybierz takie buty, w których komfortowo powspinasz się zarówno w skałach, jak i na ściance. Na bulderach i na wielowyciągach. A że nie będą to buty wyspecjalizowane? I że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego? Ja kupując pierwsze buty usłyszałam tekst, który dziś też wszystkim powtarzam: "zanim nauczysz się dobrze wykorzystywać buty wspinaczkowe, zdążysz już zniszczyć pierwszą parę".


- Przetestuj buty na ściance

Na wielu sztucznych obiektach istnieje możliwość wypożyczenia butów wspinaczkowych. I choć mam mieszane uczucia co do tego (zabierz koniecznie cienkie skarpetki!), to jest to dobra okazja na przetestowanie butów w akcji. Inną dobrą okazją są organizowane cyklicznie akcje "testing tour" poszczególnych producentów obuwia wspinaczkowego.

- Poszukaj promocji, wykorzystaj zniżki

Jeśli już znalazłeś idealne buty, rozejrzyj się za promocjami. Jeśli jesteś członkiem jakiegoś klubu wysokogórskiego masz dużą szansę na zniżki w sklepach stacjonarnych. Niektóre sklepy mają też zniżki dla studentów. Warto zerknąć także na ofertę sklepów internetowych.
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square